top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKate Prokopiuk

Jest Git, czyli o kontroli (wersji)

W tym poście dowiesz się czym jest Git, w jakim celu powstał i po co programiści używają tego narzędzia w swojej pracy.


Skąd się wziął Git?

Świat ponoć dzieli się na 2 frakcje: wyznawcy jabłuszka (Apple) bądź jedynego słusznego systemu okienka (Windows). Sorka nie mogłam się powstrzymać xD. Natomiast prawda jest taka, że mamy jeszcze 3 ruch w internecie: Linuksiarzy. Linux to chyba najmniej popularny system operacyjny, ale za to najbardziej elastyczny. To właśnie od Linuxa zaczyna się cała historia Gita. W 2002 roku rozpoczęły się prace nad nowym systemem operacyjnym — Linuxem. Grupa pasjonatów pracowała nad nim na zasadach otwartego kodu [open source]. Ze względu na kontrybucje niezależnych programistów, powstało zapotrzebowanie na jakiś system do kontroli wersji. Dogadano się z firmą BitMover, która zaproponowała swój produkt BitKeeper do tego celu. Co więcej, zaoferowali oni darmową licencję swojego oprogramowania, a w warunkach umowy zawarto zakaz tworzenia konkurencyjnego rozwiązania.


W 2005 roku Andrew Tridgell stworzył analogiczną wersję tego software'u, co było naruszeniem warunków umowy i firma BitMover zdecydowała się wycofać z dystrybucji darmowej wersji BitKeepera dla wszystkich projektów typu open-source.


W takiej sytuacji dalsze prace nad jądrem Linuxa było zagrożone i Linus Torvalds podjął decyzję o mitygacji ryzyka. Torvalds w tydzień napisał system do kontroli wersji. Tworząc nowy program, uwzględnił usprawnienia, których BitKeeper nie miał. Nowe oprogramowanie udostępnione programistom do użytku nazwał Git.


To czym jest Git?

Git pozwala sprawnie zarządzać historią kodu źródłowego. Inaczej mówiąc, pozwala utrzymać kontrolę nad historią zmian, czyli nad kolejnymi wersjami kodu.


Pisząc kod przy użyciu edytora, programista zapisuje go w pliku. System kontroli wersji Git rejestruje wszystkie zmiany, jakie zostały wprowadzone oraz ich autora. W przypadku wprowadzenia błędnych zmian pozwala to na przywrócenie wcześniejszych wersji kodu. Pisanie kodu przy użyciu Gita pozwala programistom pracować symultanicznie i to w dodatku w kilka osób naraz. Program jest kompatybilny z każdym systemem operacyjnym, czyli na wszystkim będzie działał poprawnie. Większość edytorów tekstu ma już wbudowany moduł Git w swojej podstawowej wersji.

Można wręcz rzec, że Git zrewolucjonizował sposób pracy i wytwarzania oprogramowania. Obecnie z Git korzysta ponad 90% programistów na świecie.
Czym się różni Git od GitHuba?


Być może są Ci znane też takie nazwy jak GitHub, GitLab czy Bitbucket. Aby wyjaśnić różnicę między nimi a Gitem posłużę się przykładem GitHuba.


Git jest uruchamiany lokalnie, czyli na komputerze programisty. Natomiast GitHub to serwis internetowy, który hostuje repozytoria i pozwala na wieloosobową współpracę nad jednym kodem. GitHub korzysta z kontroli Git, ale również udostępnia dodatkowe funkcjonalności.

70 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות


bottom of page